Przebudowa roweru na rower elektryczny

Konwersja roweru tradycyjnego na rower elektryczny

Przebudowa roweru na rower elektryczny
Zrób sobie elektryka
Przebudowa roweru na elektrycznyPrawie każdy rower tradycyjny można konwertować na elektryczny.
Przebudowa roweru tradycyjnego na elektryczny polega na:

  • zamontowaniu silnika elektrycznego
  • zamontowaniu baterii
  • zamontowaniu sterownika silnika

Wszystkie połączenia elektryczne wyposażone są w złącza „odporne na durnia” czyli tak zbudowane aby zawsze można było połączyć tylko pasujące do siebie złącza.

Lenin twierdził, „że komunizm – to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju.”
Moc jazdy - to twój ukochany rower plus elektryfikacja całego roweru. Wybierz odpowiedni rodzaj napędu aby przy konwersji roweru nie wyszło tak jak wielkiemu wodzowi rewolucji.

Pamiętaj!
Silnik elektryczny nie zastępuje pedałowania a tylko je wspomaga, zmniejsza Twój wysyłek.
Jeśli chcesz przebudować swój rower na elektryczny, możemy to zrobić dla Ciebie.Istnieją trzy możliwe warianty konwersji na rower elektryczny:

1. silnik wbudowany w korbę roweru czyli napęd centralny
2. silnik wbudowany w przednie koło
3. silnik wbudowany w tylne koło

Silniki do rowerów elektrycznych, zestawy silnikowe do rowerów elektrycznych oraz baterie do rowerów elektrycznych można kupić są sprzedawane wyłącznie w naszym sklepie internetowym link

Ile kosztuje przebudowa roweru na elektryczny? 


1. Napęd centralny poprzez silnik zintegrowany z mechanizmem korbowym i pedałami.

Moc silnika przenoszona jest bezpośrednio na łańcuch. Ten rodzaj napędu uznawany jest za najbardziej efektywny. Silnik centralny pozwala zachować właściwy dla konstrukcji roweru środek ciężkości co wpływa na dobre właściwości jezdne. Innymi słowy rower zachowuje się naturalnie z tym, że mamy dodatkowy zapas mocy i łatwiej osiągamy wyższe prędkości i pokonujemy przeszkody terenowe.

Konwersja polega na zastąpieniu istniejącej korby wraz z suportem specjalnym silnikiem z pojedynczą zębatką. Kolejnym elementem który zostanie zamontowany na rowerze jest „manetka gazu”. Używamy jej podczas ruszania – dzięki niej rower podczas ruszania uzyska przyspieszenie które wprowadzi w zdumienie nie tylko innych rowerzystów, ale także kierowców samochodów na światłach.

Silnik do roweru elektrycznego - centralny 8Fun 

Fot: Silnik centralny do roweru 8Fun
8fun silnik elektryczny do roweru do mocownia w pedałach

Fot: Silnik centralny z baterią typu trapez

Najpopularniejsze zestawy posiadają moc: 250 W; 350 W i 500 W, a na najbardziej wymagających czekają silniki 750W.

Wyświetlacz LCD umieszczony na kierownicy to jednocześnie licznik i komputer pokładowy, który poza tradycyjnymi odczytami takimi jak: aktualna prędkość, przebieg czy tryb wspomagania, posiada funkcje: termometru, czujnika zmierzchu, wskazuje chwilowy pobór mocy, poziom naładowania baterii oraz wyświetla informacje o kondycji systemu.

Fot: Wyświetlacz wraz z przyciskami sterującymi pracą silnika  

Silniki do rowerów elektrycznych dostępne są wyłącznie w sprzedaży internetowej lub na zamówienie. Można je zakupić w naszym sklepie internetowym > silniki  i silnikowe zestawy montażowe

 


2. Wariant z silnikiem zainstalowanym w przednim kole jest najpowszechniejszy z racji swojej ceny. Często znaleźć go można w gotowych rowerach elektrycznych.

Silnik do roweru elektrycznego - przódSilnik mocowany jest w miejsce piasty koła przedniego. Wymaga to zastąpienia istniejących szprych  na odpowiednio krótsze. Ponieważ przeplatanie szprych i centrowanie koła wymaga pewnego doświadczenia sugerujemy aby przynajmniej ten etap powierzyć specjaliście. Można także zamówić silnik zamontowany w obręcz koła. Wystarczy podać rozmiar przy zamówieniu. Wtedy montaż napędu staje się naprawdę łatwy. Podczas pedałowania czujnik umieszczony w korbie wysyła sygnał do silnika, który załączając się wspomaga kręcenie koła.   

 

Fot: Silnik do instalacji w  w przednim kole 

Rozwiązanie to idealnie się wpisuje do rowerów miejskich, którymi się głównie poruszamy po płaskich terenach i utwardzonej nawierzchni. Ponieważ silnik wspomaga obracanie się przedniego koła to osiągamy efekt „wyciągania” na podjazdach.                                                                                  
Każdy obrót pedałami załącza wspomaganie o czym należy pamiętać podczas zawracania i jazdy przez ciasne zakręty. Dlatego też do zestawu dołączone są klamki hamulcowe z czujnikiem, których wciśnięcie wysyła sygnał do silnika o zaprzestaniu wspomagania.Fot: Czujnik obrotu pedałów.

 

 

Silnik posiada 6 śrub aby można było zamontować tarcze do hamulców tarczowych.


 

 

 

 

 

Fot: Silnik posiada 6 śrub do instalacji tarczy hamulcowych.

 

Do wyboru są dwa rodzaje wyświetlaczy: LED i LCD.

LED jest najprostszym systemem obsługi posiadającym guzik „on/off” oraz przełącznik trybów wspomagania. Wyświetlacz ponadto wskazuje poziom wspomagania, na którym jest ustawiony silnik i poziom naładowania akumulatora [od 1 do 4].
Fot: Wyświetlacz LED

 

 

 

LCD to już komputer pokładowy od King-Meter, który pokazuje m.in.: poziom naładowania baterii, aktualną prędkość, tryb jazdy, poziom wspomagania, pokonany dystans i komunikaty błędów.

Fot: Wyświetlacz LCD King-Meter

„Manetka gazu” czyli narzędzie, którym możemy skorzystać z mocy silnika kiedy nie jesteśmy w stanie pedałować np.: na podjazdach lub używać jej do wspomagania prowadzania roweru pod górę.

Najpopularniejsza moc stosowana w rowerach z napędem na przednie koło to 250 W.

Silniki do rowerów elektrycznych dostępne są wyłącznie w sprzedaży internetowej lub na zamówienie. Można je zakupić w naszym sklepie internetowym > silniki  i silnikowe zestawy montażowe

 


3. Napęd zainstalowany w kole tylnym jest stosowany głównie w rowerach używanych do jazdy po bezdrożach i górach. 

Silnik elektryczny do roweru na tylne kołoSilnik mocowany jest w miejsce piasty tylnego koła. Wymaga to zastąpienia istniejących szprych  na odpowiednio krótsze. Ponieważ przeplatanie szprych i centrowanie koła wymaga pewnego doświadczenia sugerujemy aby przynajmniej ten etap powierzyć specjaliście lub zakupić silnik już wmontowany w obręcz koła.
Na silniku producent zastosował gwint do montażu wolnobiegu lub bębenek pod kasetę nawet 9-rzędową. W rozwiązaniach tego typu stosuje się silniki o mocy 500 W i więcej. W ten sposób pokonasz takie podjazdy, które dotychczas były niezdobyte. Taki system może zostać zainstalowany nawet do rowerów na pełnym zawieszeniu.

Parametry jezdne zmieniają się znacząco, ponieważ uczucie jest takie jakby się miało cały czas wiatr „w plecy”. Ponieważ silniki elektryczne posiadają bardzo wysoki moment obrotowy to na pełnej mocy potrafią dosłownie „spalić gumę”.

Czym byłby rower MTB bez hamulców tarczowych. Dlatego też silnik posiada sześć otworów instalacyjnych.

Fot: Silnik na tylne koło 500W 8FUN wraz ze śrubami do mocowania tarcz hamulcowych.

 

 

Skład zestawu zawiera podobnie jak w przednim kole: „manetkę gazu” , wyświetlacz LCD King-Meter czy też klamki hamulcowe.

Silniki do rowerów elektrycznych dostępne są wyłącznie w sprzedaży internetowej lub na zamówienie. Można je zakupić w naszym sklepie internetowym > silniki  i silnikowe zestawy montażowe

 


BATERIA

Parametry baterii (napięcie i pojemność), muszą odpowiadać mocy silnika. Przez wzgląd na to, że są różne kształty i typy ram, jak i wymagania estetyczne klientów stosuje się trzy rodzaje instalacji baterii:
do ramy (w otworach bidonowych) kształt bidon
do ramy (w otworach bidonowych) kształt trapez
na bagażnik

bateria do roweru elektrycnego typ trapez

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot bateria instalowana na ramie kształt trapez 

 

bateria do roweru elektrycznego typ bidon

 

 

 

 

 

  

 

Fot bateria instalowana na ramie kształt bidon

 

 

bateria do roweru na bagażnik    bateria do roweru elektrycznego montowana na bagażnik

Fot: Bateria litowo-jonowa bagażnikowa - dostarczana w komplecie z bagażnikiem

Cechą w dużym stopniu warunkującą cenę baterii jest jej pojemność – mierzona w jednostce amperogodzin [Ah]. Im większa pojemność tym dłuższy dystans możemy przejechać na jednym cyklu ładowania. W naszych bateriach zastosowane są ogniwa litowo-jonowe Samsung.

Drugą istotną cechą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze baterii jest napięcie jakie jest potrzebne do obsłużenia silnika mierzone w voltach [V]. Najpowszechniejszym napięciem stosowanym w rowerach elektrycznych jest 36 V , ale mocniejsze jednostki wymagają napięcia rzędu 48 V np. silniki 500 W i 750 W.

Baterie do rowerów elektrycznych dostępne są wyłącznie w sprzedaży internetowej lub na zamówienie. Można je zakupić w naszym sklepie internetowym > link


PODSUMOWANIE

Koszt konwersji własnego roweru jest blisko 20% niższy od ceny seryjnego modelu o podobnych parametrach ale jej wykonanie wymaga pewnego doświadczenia w serwisowaniu rowerów.

 

 

 

ILE KOSZTUJE PRZEBUDOWA ROWERU NA ELEKTRYCZNY

Aby sprawdzić cenę zestawu silnika + baterii dodaj do ceny zestawu cenę odpowiedniej baterii. 

 

ZESTAWY Z SILNIKIEM   BATERIE  
ZESTAWY Z SILNIKIEM CENTRALNYM 8FUN: (bez baterii)    36 V
 
250W/36V 2 500 zł Bateria bidon 36V,  12h + ładowarka 42V 1 650 zł
350W/36V 2 600 zł Bateria trapez  czarna lub biała 36V 11Ah + ładowarka 42V 1 550 zł
500W/48V 2 800 zł Bateria Thunder czarna 36V, 12 Ah 
 1 600 zł
750W/48V  3 000 zł    1 399 zł
ZESTAWY Z SILNIKIEM NA PRZEDNIE KOŁO 8FUN (bez baterii) Bateria trapez  czarna 48V 9Ah + ładowarka 54,6V  do silnika 500W  1950 zł
250W/36V WYŚWIETLACZ LED  1 450 zł Baterie na bagażnik
 
250W/36V WYŚWIETLACZ LCD 1 620 zł Bateria na bagażnik Beibo czarna  36V 12Ah + ładowarka +bagażnik do montażu baterii 1 750 zł
    Bateria na bagażnik Flame czarna  36V 11Ah + ładowarka +bagażnik do montażu baterii  1 700 zł
ZESTAWY Z SILNIKIEM NA TYLNE KOŁO 8FUN (bez baterii) Bateria na bagażnik Flame czarna  36V 15Ah + ładowarka +bagażnik do montażu baterii  2 100 zł
350W/36V WYŚWIETLACZ LCD (do kasety)
2 120 zł Bateria na bagażnik Dolphin czarna  36V 15Ah + ładowarka +bagażnik do montażu baterii  1 950 zł
350W/36V WYŚWIETLACZ LCD (wolnobieg) 1 620 zł 48 V  
500W/48V WYŚWIETLACZ LCD (do kasety) 2 170 zł Bateria trapez  czarna 48V 9Ah + ładowarka 54,6V  do silnika 500W  1 550 zł
500W/48V WYŚWIETLACZ LCD (wolnobieg) 1 920 zł Bateria trapez  czarna 48V 12Ah + ładowarka 54,6V  do silnika 500W  1 800 zł
    Bateria na bagażnik Dolphin czarna  48V 15Ah + ładowarka +bagażnik do montażu baterii  2 100 zł

 

W skład zestawu z silnikiem centralnym wchodzą:

- silnik wraz z elementami montażowymi
- wyświetlacz
- sterownik silnika
- manetka
- 2 x klamka hamulcowa z czujnikiem
- czujnik obrotu koła
- okablowanie
- zębatka wraz z osłoną
- ramiona korby
Realna waga:
silnik 250 W 3,80 kg; cały zestaw 5,30 kg
silnik 350 W 3,85 kg; cały zestaw 5,35 kg
silnik 500 W 4,20 kg; cały zestaw 5,70 kg
Gwarancja 24 miesiące 


W skład zestawu z silnikiem w piaście wchodzą:     

- silnik wraz z elementami montażowymi
- wyświetlacz King Meter SW-LCD
- sterownik silnika
- manetka
- 2x klamka hamulcowa z czujnikiem
- czujnik obrotu koła
- okablowanie
Realna waga:
silnik 250 W/36 V 2,70 kg; cały zestaw 3,30kg
silnik 500 W/48 V 4,34 kg; cały zestaw 5,00 kg
Gwarancja 24 miesiące
                                                                            To jak - elektryfikujemy rowerek ?

 


 konwersja roweru na elektryczny

 

 

 

 

 

    Idź z postępem - zelektryfikuj swój rower

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


A może by tak odwrotnie?